Медуница - Действие и приложение:

Медуцината се отглежда в продължение на векове като лечебно растение. Тя е полезна при лечението на заболявания на гърдите и астма. Действа леко загряващо и кръвотворно. Използва се при туберкулоза, бронхит, задух, възпалено гърло. Растението се изсушава и няма мирис. Има отхрачващо, противовъзпалително и диуретично действие. 

Медуница (меча пита)

Намира приложение при заболявания на дихателните пътища /остър и хроничен бронхит, ларингит, кашлица, бронхиална астма/. Използва се при кървава урина, възпаление на бъбреците, женски болести, камъни в пикочния мехур, хемороиди. Листата от Мидуцината се използват за лечение на гноясали рани. Лекува заболявания на стомаха, червата, диарии и др.

Медуница - Описание:


Още по темата Ларингит - Възпаление на ларинкса. Остър ларингит. Хроничен ларингитКашлицаАстмаБронхитАстма - Симптоми и Лечение на АстмаГруби лекарски грешки в областта на лекарствената терапия Медуцина (Pulmonaria officinalis) е тревисто вечнозелено растение от рода Медуцина, принадлежащо към семейство Грапаволистни. Името на рода идва от латинското название „Pulmoa”, което означава бял дроб. Използвано е за първи път от Леонарт Фукс /1501- 1556/ , немски лекар и един от основателите на ботаниката .

Листата са зелени на цвят, сърцевидни, повече или по-малко продълговати и заострени и винаги със заоблени и често рязко определени бели или бледо залени петна. Горната повърхност на листата има малки неравности и е покрита с мъхче. Листата на този храст в центъра са изядени от гъсениците на молец Ethmia pusiella. Стъблото му е високо до 35 см. Корените са му разклонени. През пролетта растението разцъфва. Петте венчелистчета на цвета в началото са червени или розови, по-късно се променят към лилаво, поради промяната на вътрешната стойност на рН на венченистчетата. Цветовете съдържат боя, която е част от антоцианини и променя цвета от червен /киселинен/ до син /алкален/. Цъфтежът на Медуцината обхваща периода от март до май  и семената узряват от май до юни. Опрашването се изпълнява от насекоми /entomophily/- главно пчели, пеперуди. Семената се разпространяват от мравките.

Медуница - Използвани части:

Използват се листата и цъфтящите надземни части.

Медуница - Начин на приложение:

Запарка – 2-3 супени лъжици от растението се заливат с 400-500 ml  вряща вода, трябва да киснат около 2 часа, подслажда се и  се приема по 1  чаша 3-4 пъти дневно. Външно запарката се използва за гаргара и компреси.

Медуница - Лечебни съставки:

Запарка – 2-3 супени лъжици от растението се заливат с 400-500 ml  вряща вода, трябва да киснат около 2 часа, подслажда се и  се приема по 1  чаша 3-4 пъти дневно. Външно запарката се използва за гаргара и компреси.

Медуница - Къде се среща?

Медуцината расте в широколистните и смесени букови гори. Предпочита свежи и сенчести места, богати на хранителни вещества и най- вече варовити, каменисти или чисти глинести почви, на надморска височина от 0 до 1,500м /0 – 4.900 фута/ над морското равнище. Този вид може би е най-широко разпространеното растение в Европа. Тя се разпространява на запад до Холандия, Дания и централна Швеция. Среща се до централната част на Русия и Кавказ, Балканите и в северната част на Централна Италия.