Сладник – Действие и приложение:
Сладникът дейтва като стимулант на надбъбречна кора и панкреас. Има противовъзпалително, антиартритно, спазмолитично, противоязвено, антималарийно, антибактериално, антивирусно действие. Билката е антиоксидант и антидиуретик, помага на храносмилането, успокоява стомашната лигавица. Има отхрачващо, естрогенно, хипогликемично действие. Действа като стимулант на имунната система, понижава холестерола в кръвта. Сладникът има и леко разслабително действие, защитава черния дроб. Предпазва при излагане на радиация. В народната медицина се използва сладкият корен при затруднения при уринирането поради наличие на аденома на простатата.
Сладник – Описание:
Сладникът (Glycyrrhiza glabra) е многогодишно тревисто растение от семейство Бобови. Сладникът е с късо дебело коренище. Стеблото му е изправено, дистига до 200 см на височина. То е силно разклонено, червеникаво на цвят, жлезисто влакнесто. Листата са нечифтоперести, с 9 — 17 яйцевидни или елиптични листчета. Цветовете са разположени в дълги рехави гроздовидни съцветия в пазвите на листата по върховете на клонките. Венчето е розововиолетово на цвят, от 5 нееднакви листчета. Плодът е жлезисто влакнест или гол, прав или сърповиден, сплеснат боб. Времето на цъфтеж на сладникът е юни — юли.
Сладник - Използвани части:
Използва се коренището и надземната част на рaстението.
Сладник - Лечебни съставки:
Още по темата Гастрит - Видове гастрит и Лечение.ДифтерияХроничен панкреатит - Симптоми, Диагноза и ЛечениеПанкреатитОстър панкреатит - симптоми, диагноза и лечениеХОЛЕСТЕРОЛ - нормални стойности на холестерол, граници, холестерол и храненето Сладникът съдържа 6 до 12% глициризин. Глициризинът придава сладкия вкус на дрогата (около 50 пъти е по-сладък от захарта). Съдържа още захароза, горчиви вeщества, нишесте, танини, ликвирицин, чийто агликон притежава спазмолитично действие и кумарини.
Сладник – Начин на употреба:
Сладникът се използва под формата на:
Тинктура: използва се при ревматоиден артрит или алергични състояния, като храносмилателен стимулант или при белодробни заболявания. Предписва се за възпаление на стомаха или за стимулиране функцията на надбъбречната жлеза след стероидна терапия, а също така се използва за прикриване вкуса на други лекарства.
Отвара: 2-3 лъжици от дрогата се добавят в 500мл кипяща вода. Вари се 15 мин и се оставя да престой 2 часа. Отварата се прецежда и се приема 3 пъти дневно след ядене. Използва се за намаляване на стомашната киселинност при язва.
Сироп: прави се от отварата и се използват като успокояващо отхрачващо средство при астма и бронхит.
Корен, смлян на прах: леко се втрива върху гангренясали рани.
Сладник – Къде се среща?
Сладкникът се среща из влажни тревисти места край р. Дунав (на места подивяло в Дунавската равнина). Среща се в Южна и Източна Европа, на повечето места натурализирано.
Сладник (сладък корен)
Glycyrrhiza glabra
loading...
http://sommons.co/out?zoneId=2647810-2647961
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.