Майчин лист (Сена) - Действие и приложение:
Притежава слабително и диуретично действие.
Листата и плодът на растението се използват при запек. Както другите съдържащи антрахинонови гликозиди растения и сената дава късен ефект (10 - 12 часа след приемането на билката). Действието е меко, безболезнено и не се последва от запек. Това позволява да се прилага при запек у тежко болни, чернодробно болни и при хемороиди. При продължителна употреба слабителният ефект отслабва. Прилага се и като диуретично средство. Някои народи я използват при очни и кожни възпалителни заболявания,
Дрогата е много по-слабо токсична от другите съдържащи антрахинонови гликозиди растения.
Майчин лист (Сена) - Описание:
Малки храсти, високи до 1 м. Листата са сложни, чифтоперести с 4 - 5 двойки почти приседнали ланцeтни целокрайни листчета, 2 - 3 см дълги и 5 - 10 мм широки. Цветовете са жълти, събрани в пазвени гроздовидни съцветия. Плодът е плосък, кожест, слабо извит, кафяв боб. 3 - 5 см дълъг и 1,5 - 2,5 см широк.
Майчин лист (Сена) - Използвани части:
Използват се листчетата на сложния лист (Folia Sennae) и плодовете (Fructus Sennae, Folliculi Sennae), известни с народното название майчин лист.
Майчин лист (Сена) - Начин на употреба:
Използва се отвара от плодовете или листата на сената. Една супена лъжица от билката се вари 5 минути е 250 см3 вода. Цялото количество се изпива наведнъж, най-добре вечер преди лягане.
Майчин лист (Сена) - Лечебни съставки:
Още по темата ХемороидиЗапекЛениви черва - Симптоми и Лечение при Лениви черва (Lenivi cherva)Хемороиди - лечение и профилактика - ХемороидиЗнаете ли как да се предпазите от цистит?Лошият дъх има естествено решениеВ листата се съдържат около 3% антрахинонови гликозиди сенозид А до сенозид Д, реин и алое-емодин, а също флавонолите кемпферол и изорамнетин. Очйстителното действие на дрогата се засилва от наличието на около 10% слузни вещества, захарния алкохол пинит и смолисти вещества, Плодовете съдържат антрахинонови гликозиди, но в по-малко количество (около 2%) а сравнение с листата.
Майчин лист (Сена) - Къде се среща?
Култивира се в Африка и Индия.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.
2.когато е използван по-силен препарат (напр. кора от Зърнастец, ленено семе, препарати съдържащи Бизакодил и др.), защото тогава няма да подайства поради по-слабия си ефект;
3.когато запекът е свързан с възпаление на червата.
4.при прием над 3 седмици на Сена
Ето няколко факти:
1. Има проучвания за безопасност при прием на Сена (Cassia Senae) от маки деца, както и едно с малки бебета над 6 месеца (препаратът в последното е X-PREP). Резултатите са отлични, нежеланите реакции липсват. Важно е да се отбележи, че дозировката е 2 мг/кг и приемът е бил еднократен.
по принцип Сената е най-слабият лаксатив, но е вярно, че има привикване на червата към нея и затова не се препоръчва лечение за повече от 3 седмици.
За бременни по принцип не се правят проучвания в медицината, защото не е хуманно. Във листовките на всички лекарства пише, че няма данни за приложението им при бременни поради тази причина.
Информацията е от европейската изпълнителна агенция ЕМЕА (от 2012г. вече с новото име ЕМА).
Не смятам, че Сената трябва да се пие за каквото му падне на човек, но при запек си е първо средство на избор поради мекия и най-безопасен ефект.